Opublikowano

Jak usunąć stary klej spod płytek i czy w ogóle trzeba to robić?

Kleje do płytek wyróżniają się znakomitą przyczepnością i wyjątkową wytrzymałością. Z reguły uznawane jest to za ich główne zalety. Nieco inaczej sprawa ma się jednak wtedy, gdy chcesz zdemontować stare płytki i zastąpić je nowymi. W takim przypadku zwykle okazuje się, że na ścianach i posadzkach pozostają resztki twardego, starego kleju. Jak usunąć stary klej spod płytek i czy w ogóle trzeba to robić? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by sprawnie uporać się z przygotowaniem podłoża pod nową aranżację.

Jak przygotować podłoże pod nowe płytki?

Podłoże pod nowe płytki wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto o tym pamiętać, bo nieumiejętne wykonanie tego zabiegu to jeden z najpopularniejszych błędów glazurniczych. Jego częstym efektem jest pękanie i odpadanie płytek. Przed montażem glazury należy oczyścić powierzchnię z kurzu, tłuszczu, wapna oraz starego kleju. Co zrobić, gdy ten ostatni trzyma się wyjątkowo mocno? Przyjrzyjmy się temu, jak usunąć stary klej spod płytek oraz temu, kiedy nie trzeba się go pozbywać.

Jak usunąć stary klej spod płytek? Kilka praktycznych podpowiedzi

Istnieje kilka zabiegów, które pomogą Ci pozbyć się starego kleju spod płytek. W tym celu najczęściej wykorzystywane są dwie metody.

1. Mechaniczne usunięcie starego kleju

Najbardziej oczywistym, choć często wcale niełatwym sposobem na usunięcie starego kleju, jest jego zdrapanie. Niestety metoda ta może okazać się bardzo męcząca i czasochłonna. Warto wykorzystać ją tylko wtedy, gdy pozostałości po kleju jest naprawdę niewiele.

2. Usunięcie starego kleju za pomocą chemii

W usunięciu starego kleju spod płytek mogą pomóc Ci również preparaty chemiczne. Dobre efekty dają np. specjalistyczne rozpuszczalniki. Pamiętaj jednak, że są to bardzo silne środki, dlatego pracę z tego typu chemią lepiej pozostawić specjalistom.

Czy usuwanie starego kleju spod płytek jest konieczne?

Co ciekawe, usuwanie starego kleju spod płytek wcale nie jest koniecznością! Do wyrównania podłoża przed montażem nowej glazury możesz wykorzystać specjalną szpachlę, np. Mira 6850 cemaplast. Tego typu preparat doskonale sprawdzi się nie tylko jako podkład pod płytki, ale i farbę czy membranę wodoszczelną.

A może nowe płytki na stare?

W odpowiedzi na pytanie o to, jak usunąć stary klej spod płytek, warto także wspomnieć o tym, że skuwanie starej okładziny w ogóle nie jest konieczne! Nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć nowe płytki na starych. W takim przypadku konieczne będzie wykorzystanie specjalnego kleju, np. bazującego na akrylu kleju Mira 3500 multiflex.

Wiesz już, jak usunąć stary klej spod płytek? Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci sprawnie uporać się z remontowymi wyzwaniami. Jeśli przymierzasz się do prac glazurniczych, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim między innymi rozmaite kleje do płytek, wspomniane szpachle oraz praktyczne akcesoria montażowe.