Opublikowano

Ile schnie klej do płytek? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Wejście na świeżo położone płytki może okazać się fatalne w skutkach. Jeśli klej wykorzystany do ich montażu będzie jeszcze mokry, to na Twojej nowej podłodze mogą pojawić się trwałe przesunięcia lub zapadnięcia. Ile schnie klej do płytek i kiedy możesz zacząć korzystać z pokrytej nimi powierzchni? Oto kilka najważniejszych informacji, które pomogą Ci uniknąć remontowej wpadki.

Płytki są bardzo praktyczną, estetyczną i trwałą okładziną. Zazwyczaj z powodzeniem służą przez lata, dlatego warto zadbać o to, by ich montaż był dokładny i prawidłowy. Niestety w tej kwestii ważne znaczenie ma także czas. Nawet jeśli świeżo położona okładzina znajduje się w jednym z pomieszczeń, bez których trudno się obejść, nie można wchodzić na nią za wcześnie. Przyjrzyjmy się temu, ile schnie klej do płytek i kiedy można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

Ile schnie klej do płytek?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile schnie klej do płytek. Wiele zależy zarówno od jego rodzaju, jak i producenta. Najdokładniejsze informacje znajdziesz na opakowaniu preparatu. Ogólnie uważa się, że klej do płytek schnie średnio od kilku do nawet 72 godzin. Warto zatem pamiętać, że wybór konkretnego preparatu ma wpływ na to, jak długo trzeba będzie się wstrzymać z dalszym wykończeniem pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na tym, by przystąpić do niego jak szybciej, dobrym rozwiązaniem może okazać się klej szybkoschnący, np. preparat Mira 3230 super rapid fix.

Pamiętaj, że czas wysychania kleju do płytek nie jest jedyną przerwą, jaką warto uwzględnić w planowaniu prac. Kolejnym elementem, który także potrzebuje czasu na wyschnięcie, jest fuga. Przyjmuje się, że podobnie jak klej, schnie od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Warto jednak zaznaczyć, że wśród fug również dostępne są preparaty szybkoschnące.

Jaki klej do płytek wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, to, ile schnie klej do płytek, zależy od jego rodzaju. Na rynku znajdziesz szeroki wybór preparatów, które różnią się zarówno w zakresie czasu wysychania, jak i pozostałych właściwości. Na które z nich warto się zdecydować? Wśród solidnych klejów, które znakomicie sprawdzą się w wielu pracach remontowych i wykończeniowych, można wymienić np.:

– uniwersalne kleje cementowe, oznaczane literą C, wśród których znajdziesz między innymi odporne kleje do klasycznych płytek ceramicznych, spieków czy płytek wielkoformatowych, a także kleje do podłoży trudnych;

– wspomniane już kleje szybkowiążące, których wykorzystanie pozwala chodzić po posadzce nawet kilkanaście minut po ułożeniu płytek;

– uniwersalne kleje bazujące na akrylu, które doskonale sprawdzą się w montażu płytek na rozmaitych podłożach, w tym na płytach gipsowych, wiórowych czy starych płytkach ceramicznych.

Jak widzisz wiedza o tym, ile schnie klej do płytek, jest bardzo istotna z perspektywy planowania prac remontowych. Wiele praktycznych informacji znajdziesz na opakowaniach konkretnych preparatów – producenci zwykle uwzględniają na nich dane o tym, kiedy po płytkach można chodzić, a także, po jakim czasie można zacząć je spoinować. Jeśli rozglądasz się za solidnymi preparatami montażowymi, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór klasycznych i szybkowiążących klejów, które sprawdzą się na niemal każdej powierzchni.