Opublikowano

Sprawdź, ile kleju na m2 płytki będziesz potrzebować, a unikniesz niepotrzebnych wydatków!

Prace remontowe wymagają wiele cierpliwości, fachowej wiedzy i skrupulatnej kalkulacji, żeby trafnie obliczyć wydatki na niezbędne materiały. Układanie płytek to precyzyjna praca, której sprostać może każdy, jeżeli pozna podstawowe zasady całego procesu. Zanim zabierzesz się do pracy przy klejeniu płytek, poświęć chwilę na zaznajomienie się z niezbędną wiedzą na temat zużycia kleju, a dzięki temu sprawnie oszacujesz koszty inwestycji. Poniżej podpowiadamy, ile kleju na m2 płytki zastosować podczas remontu!

Ile kleju potrzeba na m2 płytki? Poznaj zaprawy klejące!

 Zanim poznasz odpowiedź na pytanie, ile kleju będziesz potrzebować na m2 płytki, musisz się zapoznać z różnymi typami zapraw klejących, by odpowiednio dopasować konkretny model do swoich potrzeb. Są to suche mieszanki, gdzie zazwyczaj to cement jest naczelnym spoiwem. Zaprawy miesza się z wodą i stosuje na powierzchniach suchych i wilgotnych. Przed rozpoczęciem prac musisz zdecydować, czy zakupić zaprawę na bazie piasku i cementu (najbardziej wszechstronna opcja), mieszankę na bazie żywicy epoksydowej czy roztwór kleju polimerowego.

Czynniki wpływające na zużycie kleju na m2 płytki 

Podczas klejenia płytek musisz wziąć pod uwagę elementy, które znacząco wpływają na zużycie zaprawy klejącej. Przede wszystkim będzie to format okładziny, którą zastosujesz. Płytki, które mają duży rozmiar, będą wymagały użycia grubszej warstwy kleju niż przy standardowych wymiarach. Zatem ile kleju na m2 płytki będziesz musiał zużyć? Stosownie więcej! Żeby przytwierdzić element o boku 25 cm do podłoża, musisz ułożyć warstwę kleju na grubość około 3 mm, warto więc zwiększać ilość zaprawy wprost proporcjonalnie do wymiaru płytki.

Nie możesz również ignorować rodzaju podłoża – jeżeli masz do czynienia z idealnie wyrównaną powierzchnią, nie musisz układać grubej warstwy kleju. Istotne jest także docelowe miejsce użytkowania – zagospodarowanie okładziny tarasowej będzie wiązało się z użyciem większej ilości kleju na m2 płytki, niż w przypadku układania podłogi w łazience.

 Sporządź kalkulację – ile kleju na m2 płytki?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, dzięki któremu obliczysz, ile kleju na m2 płytki będziesz potrzebować, jest korzystanie z kalkulatorów online, które posiada duża część producentów. Po wprowadzeniu kilku parametrów otrzymasz oszacowany wynik w wersji elektronicznej. Możesz również policzyć przybliżoną wartość samodzielnie. Na opakowaniu kleju powinien być parametr mówiący o wadze kompozycji na metr kwadratowy. Oszacuj grubość warstwy i przemnóż tę liczbę przez wspomnianą wagę – w ten sposób otrzymasz wartość mówiącą, ile kleju na m2 płytki będziesz musiał zużyć.

Często możesz korzystać z gotowych obliczeń znajdujących się w instrukcjach na opakowaniu zaprawy. Należy pamiętać, że powyższe metody są jedynie przybliżonymi danymi, które dają oszacowany wynik.