Opublikowano

Jaki klej do płytek? Zapoznaj się z najważniejszymi kryteriami wyboru!

Montaż płytek wymaga odpowiedniego przygotowania i jednym z etapów jest dobór właściwego kleju. Dostosowanie go do podłoża oraz miejsca zastosowania sprawi, że Twoja praca będzie niezwykle efektywna, a udane przygotowania pozwolą tak naprawdę wykonać jej znaczną część. Jaki klej do płytek wybrać, aby wszelkie prace remontowe były skuteczne? Poniżej przedstawimy najważniejsze wytyczne, którymi należy się kierować.

Główne kryteria wyboru kleju do płytek

Wiele czynników decyduje o perfekcyjnym wyborze. Jeśli chcesz, aby okładzina dobrze się trzymała i nie uległa szybkiemu zniszczeniu, decyzja o odpowiednim zakupie będzie szczególnie istotna. Jednym klejem wykończysz Twoją łazienkę lub kuchnię, innym natomiast balkon. Kolejny natomiast znajdzie swoje zastosowanie w pracach wewnętrznych lub zewnętrznych. Jaki klej do płytek wybrać? Zwróć uwagę na najważniejsze czynniki, a są to: charakter powierzchni, miejsce montażu, warunki atmosferyczne.

Jaki klej do płytek? Dostosuj go do podłoża

Wybierając klej do płytek, należy rozeznać się, z jakim podłożem masz do czynienia. Tynki cementowe, wapienne, cementowo-wapienne oraz gipsowe, będą idealne do zastosowania kleju normalnie wiążącego. Gdy płytki mają być położone na ścianie, upewnij się, że wybrałeś substancję o zmniejszonym spływie. Mając na uwadze wymienione wyżej podłoża, sprawdzą się także kleje zwykłe, normalnie wiążące o zmniejszonym spływie, z wydłużonym czasem otwartym. Ten sam rodzaj sprawdzi się również do klejenia płytek na płytach kartonowo-gipsowych. Z kolei płytki ceramiczne układane na starej glazurze potrzebują kleju zapewniającego zwiększoną przyczepność. Idealny będzie więc klej dyspersyjny lub cementowy.

Dopasuj klej do płytek według miejsca jego zastosowania

Zamierzasz kleić płytki w zamkniętym pomieszczeniu? Problem zatem z głowy. Wystarczy sięgnąć po klej odporny na wodę. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy remont wykonywany jest na otwartej przestrzeni. Wówczas zadbaj, aby był nie tylko wodoodporny, ale również mrozoodporny i odkształcalny. Ten ostatni rodzaj sprawdzi się idealnie zwłaszcza podczas wykonywania prac na tarasach i balkonach. Jeśli miejsce remontu wymaga również jego stałego wykorzystania, zaleca się użycie kleju szybkoschnącego. Dzięki właściwej reakcji wiążącej zapewni ogromny komfort pracy.

Wysoka trwałość kleju niezbędnym parametrem

Klej do płytek musi cechować się niezwykłą trwałością. Odporność na działanie czynników zewnętrznych nie uszkodzi okładziny. Pod względem poziomu przyczepności, kleje dzielą się na dwie kategorie. Zaprawa oznaczona symbolem C1 będzie odpowiednia, stosując ją na podłożach budowlanych. Natomiast C2 oznacza zaprawę idealną do prac remontowych na podkładzie naznaczonym starym klejem. Sprawdzą się także na leciwych okładzinach ceramicznych.

Informacje o przyczepności znajdziesz na karcie produktu. Producenci dbający o ich wysoką klasę informują na etykiecie, jaki wpływ na przyczepność mają cykle zamrażania i odmrażania oraz zanurzenie w wodzie. Jeśli jesteś zatem świadomym klientem, zwróć na to uwagę.

Wybór kleju do płytek na podstawie temperatury

Istotny wpływ na dobór substancji klejącej ma pogoda. Proces wiązania kleju wymaga odpowiedniej temperatury powietrza w trakcie montażu. Jest to szczególnie istotne podczas prac wykonywanych na zewnątrz. Ciepłe dni wymagają zastosowania kleju o wydłużonym czasie schnięcia otwartego. Natomiast w przypadku spadku temperatury, odpowiednie łączenie płytek z podłożem zapewni klej szybkoschnący.

Jaki klej do płytek? Zwróć uwagę na uniwersalność

Mnogość czynników nie oznacza, że kończąc wizytę w sklepie remontowo-budowlanym przywieziesz ze sobą masę różnorodnych klejów do płytek. Jeden produkt może mieć wiele zastosowań. Warto zatem, abyś wiedział, jak je ze sobą łączyć.

Odpowiednie i dobrej jakości kleje z powodzeniem mogą być zastosowane w miejscach mokrych i wilgotnych. Tak samo, jak wewnątrz i na zewnątrz. Przykładem niezwykłej uniwersalności będzie substancja klejąca mrozoodporna i wodoodporna, zapewniająca wysoką odkształcalność i przyczepność. Taki wybór będzie strzałem w dziesiątkę. Znacząco ułatwi Twoją pracę i nie będziesz się długo zastanawiać, jaki klej do płytek wybrać.

Zapoznaj się z klasami i symbolami klejów do płytek

Jaki klej do płytek wybrać? Znając już rodzaj podłoża i miejsce, w którym zostanie zaaplikowany, z odpowiedzią przyjdzie opakowanie oraz techniczna karta produktu. Mając na uwadze poniższą instrukcję, literowe i cyfrowe oznakowanie nie musi być czarną magią:

– C – kleje cementowe,

– D – kleje dyspersyjne,

– R – kleje wytworzone na bazie żywic reaktywnych.

Wyróżnia się także kilka klas, które łączą się z wymienionymi wyżej rodzajami:

– 1 – kleje zwykłe i normalnie wiążące,

– 2 – kleje zawierające podwyższone parametry,

– F – kleje szybkowiążące,

– T – kleje o zmniejszonym spływie,

– E – kleje o wydłużonym czasie otwartym,

– S1 – kleje odkształcalne,

– S2 – kleje wysokoodkształcalne.