Opublikowano

Jak fugować płytki na podłodze? Poznaj najprostszą metodę na sukces!

Fugowanie to stosunkowo łatwa czynność, która składa się z kilku etapów. Do wykonania tego zadania potrzebujesz wyłącznie podstawowych narzędzi i odrobiny cierpliwości. Dzięki temu samodzielnie i w zgodzie z zaleceniami ekspertów możesz wypełnić puste przestrzenie pomiędzy kafelkami, bez potrzeby wzywania ekipy remontowej. W ten sposób oszczędzasz czas i pieniądze. Zatem, jak fugować płytki na podłodze szybko i skutecznie?

Zacznij od wyskrobania kleju i umycia podłogi

Jeśli zastanawiasz się, jak fugować płytki na podłodze, pora na pierwszy etap. Na początek dokładnie oczyść szczeliny pomiędzy gresem, ceramiką lub klinkierem. Użyj do tego nożyka lub innego cienkiego, ale wytrzymałego przedmiotu. Wyciągnij na powierzchnię kurz, pozostałości kleju, zaprawy i betonu. Podczas pracy zwróć szczególną uwagę na to, żeby kanty płytki pozostały nietknięte, ponieważ ewentualne odpryski lub pęknięcia wyglądają mało estetycznie.

Drugi etap podczas fugowania płytek na podłodze to dokładne odkurzenie pozostałości brudu ze szczelin i powierzchni glazury oraz przemycie wszystkiego wodą. Gdy Twoje miejsce pracy jest suche, możesz przystąpić do rozrabiania fugi.

Jak fugować płytki? Wymieszaj fugę i wprowadź ją do szczelin

W trzecim etapie prac czas na rozrobienie fugi. Najczęściej sprzedaje się ją jako sypki proszek, który przypomina nieco mąkę. Podczas urabiania masy uzupełniającej szczeliny pomiędzy płytkami musisz zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, jaką proporcję wody do jednego kilograma fugi zaleca producent oraz jak szybko fuga zasycha. Jeśli zapoznasz się z tymi parametrami, w małym wiaderku przy pomocy szpachelki z łatwością utworzysz masę do pracy.

Dalej wystarczy przy pomocy pacy z gąbką wciskać fugę w przestrzenie pomiędzy gres. Nadmiar warto rozprowadzać do kolejnych szczelin, dlatego rekomendujemy zacząć od rogu pomieszczenia i kierować się w stronę środka. Ze względu na to, że każda fuga stosunkowo szybko zasycha, a zebranie w całości nadmiaru materiału za pierwszym razem przy pomocy pacy jest niemożliwe, możesz poprosić drugą osobę o pomoc. Jej zdaniem będzie wycieranie na mokro śladów, jakie zostawiłeś na samych płytkach, bez ingerencji w szczeliny.

Umyj podłogę i wygładź fugę w szczelinach

Jeśli masz pomocnika, który na bieżąco wyciera pozostawione przez Ciebie ślady, mimowolnie umyjecie wspólnie po raz pierwszy podłogę. Jednak dla pewności warto tę czynność powtórzyć jeszcze dwukrotnie. Drugie podejście najlepiej wykonać na kolanach przy pomocy gąbki. W ten sposób idealnie wygładzisz fugę w szczelinach i usuniesz niedociągnięcia po pierwszym myciu. Polecamy czyścić podłogę w rękawiczkach, ponieważ zaschniętą fugę bardzo trudno usuwa się z dłoni.

Około trzech godziny od położenia fugi jest ona już w stu procentach sucha. Dla pewności warto zapoznać się z instrukcją obsługi producenta, żeby mieć maksymalną pewność. Wtedy możesz przystąpić do finalnego umycia podłogi z udziałem detergentów czyszczących. Teraz już wiesz, jak fugować płytki na podłodze, życzymy Ci powodzenia i oszałamiających rezultatów!