Opublikowano

Dowiedz się, ile schnie fuga i dobierz idealną zaprawę!

Wypełnianie płytek fugą to często najbardziej oczekiwany moment w trakcie przeprowadzanego remontu – ta czynność wskazuje koniec prac i widoczne efekty. Jednak mimo wszystko, fugowanie nie należy do najprostszych robót, a najmniejszy błąd może powodować niechciane szkody. W jaki sposób poznać, że praca jest perfekcyjnie wykonana i zmyć pozostałości zaprawy z płytek? Ile schnie fuga, w zależności od jej rodzaju? Poniżej wyjaśniamy kilka istotnych kwestii, które pomogą Ci w przeprowadzeniu remontu!

Ile schnie fuga? Poznaj specyfikę zaprawy

Żeby wypełnić spoiny pomiędzy płytkami w łazience, kuchni czy na tarasie, należy nabyć specjalną zaprawę, złożoną z różnych mieszanek. Podstawowym zadaniem zaprawy jest przejmowanie naprężeń, które powstają na skutek eksploatacji płytek. Zanim dowiesz się, ile schnie konkretna fuga, musisz dobrać właściwy jej rodzaj do typu okładziny. Ważny jest zarówno kolor, jak i sposób użytkowania remontowanego pomieszczenia. Idealnie dopasowana fuga po związaniu robi się twarda, dlatego też pracę należy wykonywać sprawnie i szybko. Masa po wyschnięciu powinna mocno przylegać do płytek, nie pękać i być wytrzymała na zarysowania.

Rodzaje zapraw mające wpływ na to, ile schnie fuga

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia i rodzajów okładzin możesz dobrać poszczególne typy zapraw. Istnieją fugi do gresu, naturalnego kamienia, szklanej mozaiki czy klinkieru, do spoinowania na podłodze lub ścianach. Zasadniczą różnicą w doborze fugi i czasu jej schnięcia jest także miejsce, gdzie będzie położona – innym typem posłużysz się do fugowania tarasu, a innym do łazienki z ogrzewaniem podłogowym.

Fugi cementowe a czas wysychania

Zaprawy cementowa to mieszanina cementu, wody i kruszywa. Charakteryzują się małą mrozoodpornością i nie są zazwyczaj stosowane na zewnątrz. Używając tego rodzaju zaprawy, należy uważać, żeby pod wpływem zbyt silnego strumienia wody nie wymyć całości fugi. Przy spoinowaniu tarasów czy innych powierzchni zewnętrznych warto stosować fugi cementowe uszlachetnione, które mają w składzie również tworzywa sztuczne. Ile schnie tego rodzaju fuga? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników – temperatury lub wilgotności.

Ile schnie fuga epoksydowa?

Bardziej odporną mieszanką na czynniki mechaniczne i chemiczne jest fuga epoksydowa, która dodatkowo nie ulega ścieraniu i jest wyjątkowo trwała. Niektóre modele aż do tego stopnia sklejają płytki, że w razie wymiany fugi możesz przy okazji uszkodzić również okładzinę. Należą one do solidnych rozwiązań, jednak nie nadają się do użytku zewnętrznego, gdyż nie przepuszczają pary wodnej. Żeby dowiedzieć się, ile schnie fuga epoksydowa, należy przeczytać informację umieszczoną na opakowaniu.

Ile schnie fuga? Skutki przedwczesnego zmywania zaprawy

Niestety o ile samą czynność spoinowania należy przeprowadzać w dość szybkim tempie, to z czyszczeniem świeżej fugi musisz odczekać, najlepiej tyle, ile wskazuje na opakowaniu producent danej zaprawy. Ile schnie fuga? Zazwyczaj jest to przedział od 24 do 48 godzin. Jeżeli okażesz się zbyt niecierpliwy, fuga może zostać wypłukana, a dodatkowo przez usilne ścieranie mogą pojawić się zarysowania na płytkach.