Opublikowano

FUGI

Fuga jest elementem chroniącym podłoże przed wnikaniem wilgoci

Przy wyborze konkretnego rodzaju fugi zawsze zwracaj uwagę nie tylko na jej barwę i cenę. Sprawdź przede wszystkim cechy jej funkcjonalności. Fugi chronią przed wnikaniem wilgoci w głąb płytek, zapobiegają gromadzeniu się nieczystości pomiędzy kafelkami, a także zwiększają ich przyczepność do podłoża. Zastosowanie fug zapewnia również utrzymanie odpowiedniej dylatacji pomiędzy płytkami.

Elastyczna, drobnoziarnista, szybkowiążąca, wzmocniona plastikiem, wodo i mrozoodporna zaprawa fugowa do płytek ceramicznych, mozaiki, kamienia naturalnego, gresów. Zastosowanie na podłogach z ogrzewaniem, tarasach, basenach.

Dostępna w 8 kolorach: 100 / 112 / 114 / 115 / 116 / 120 / 121 / 123

Zastosowanie:

Do spoinowania ścian i podłóg pokrytych wszystkimi rodzajami płytek. Do wewnątrz i na zewnątrz, do pomieszczeń mokrych i suchych. Ryzyko wniknięcia bakterii przy zasysaniu kapilarnym w tej szczelnej i zwartej zaprawie jest minimalne. Fuga znosi intensywną eksploatację i częste czyszczenie dlatego zalecana jest do wszelkiego typu pomieszczeń mokrych.

Szerokość fugi: 2-10 mm.

Typy płytek:

Fugę mira supercolour można stosować do wszystkich rodzajów płytek ceramicznych, klinkierowych, z kamienia naturalnego i mozaiki szklanej. Szczególnie zalecana do mało nasiąkliwych i nienasiąkliwych płytek.

Przygotowanie podłoża:

Spoiny powinny być czyste, wolne od kurzu, brudu, oleju, tłuszczu i innych substancji zmniejszających przyczepność.

Wykonanie:

Proszek wsyp do uprzednio odmierzonej wody w ilości 0,24-0,26 litra na każdy 1 kg proszku. Temperatura wody i proszku powinna być jednolita. Mieszaj mieszadłem do kleju na wolnych obrotach aby uniknąć napowietrzenia mieszaniny. Mieszaj przez 2-3 minuty do uzyskania jednorodnej masy bez grudek. Gotowa zaprawa nadaje się do użycia przez ok. 1-2 godzin. Zaprawę wprowadza się w spoiny gumową szpachlą lub pacą ukośnie do kierunku spoin aż do całkowitego ich wypełnienia. Kiedy masa fugowa przeschnie lecz nadal jest jest plastyczna usuwa się nadmiar masy fugowej poduszką padmaster lub gąbką. Następnie powierzchnie płytek czyści się dobrze wykręconą z wody gąbką a fugi można ewentualnie jeszcze wypolerować usuwając resztki wody i fugowego szlamu. Fugi należy chronić przed wiatrem, przeciągiem i działaniem ciepła – np. światłem słonecznym, ogrzewaniem podłogowym itp. zarówno podczas fugowania jak i procesu twardnienia. Ogrzewanie podłogowe można stopniowo uruchomić po 7-8 dniach.

Po ok. 2 dniach ewentualnie pozostający na płytkach nalot fugowy można usunąć środkiem mira 7120. W zależności od chłonności płytek i temperatury otoczenia lekki ruch pieszy/dziaæanie można rozpocząć po 3 -6 godz. Gotowość do pełnych obciążeń po 7 dniach.